Vyberte stranu

Aké je najlepšie dispozičné usporiadanie kuchyne?

Praktickosť riešenia kuchyne, a teda aj náš pocit spokojnosti pri varení,  závisí od usporiadania jednotlivých funkčných zón.

Takmer všetka manuálna činnosť sa v kuchyni odohráva medzi tromi hlavnými centrami – centrom skladovania potravín (chladnička, potravinová skriňa), umývacím centrom (drez) a centrom varenia (varná doska, rúra, pracovná plocha).

V praxi to znamená, že základný dispozičný trojuholník tvorí chladnička, drez a varná doska.

 

Počas prípravy jedla alebo aj po ukončení varenia sa kuchár musí niekoľkokrát premiestňovať medzi týmito pracovnými zónami. Nemali by byť teda od seba príliš ďaleko, ale ani príliš blízko. Cesty trojuholníka nesmú narušiť žiadne predmety ani priechodné koridory. Jednotlivé strany majú byť dlhé 90 – 275 cm. V praxi ale nemá celková dĺžka prevýšiť 6 metrov, aby ste sa príliš nenabehali.

 

Takéto riešenie vychádza ideálne pri dĺžke kuchynskej linky cca 3 metre. Pri kratšej linke sú pracovné plochy a úložné priestory príliš minimalizované a pri väčšej dĺžke zase treba veľa chodiť.

Správna dispozícia kuchyne v praxi

Pozrime sa spolu na najčastejšie typy kuchýň:

Základné a najjednoduchšie riešenie je lineárne riešenie – kuchyňa umiestnená  pri jednej rovnej stene. Tu samozrejme nemôžeme hovoriť o trojuholníku, ale základné zóny nasledujú za sebou. Pre praváka je vhodné usporiadanie zľava doprava, pre ľaváka opačne.

Vedľa chladničky je dobré mať aspoň kúsok odkladacej plochy, ktorá môže slúžiť na položenie tašky pri vykladaní nákupu alebo naopak na vyloženie vecí z chladničky pred varením.

Nasleduje drez, kde vybrané veci  pred varením ak je to potrebné umyjeme. Je praktické umiestniť si do skrinky pod drezom smetný kôš, aby sme mohli rovno zahodiť obaly z potravín alebo šupky zo zeleniny. V dnešnej dobe už sa stáva samozrejmosťou zabudovaný viacdielny kôš na triedený odpad.

Najväčšia pracovná plocha má byť medzi drezom a varnou doskou, tu sa odohráva spracovanie potravín pred vložením do hrnca.

 

Najčastejšie usporiadanie kuchyne je v tvare písmena L. Tu už môžeme hovoriť o dispozičnom trojuholníku. Príklad kuchyne usporiadanej do L:

Ďalším praktickým typom kuchyne je usporiadanie do tvaru písmena U. Využíva sa predovšetkým pri kuchyni prepojenej s obývačkou. Často je súčasťou aj pult s barovým sedením. Výhodou je kontakt s ostatnými členmi rodiny pri varení, Nevýhodou môžu byť rušivé zvuky z kuchyne pri sledovaní TV, a pri varnej doske v pultovej časti treba počítať aj so zvýšenými nákladmi na priestorový digestor. Pri jeho výbere si všimnite jeho technické parametre, dôležitý je dostatočný výkon motora kvôli odťahu nežiaducich výparov, a tiež úroveň hluku pri najvyššom výkone.

Ak máte kuchyňu dostatočne priestrannú, môžete uvažovať aj o riešení s kuchynským ostrovom.