Vyberte stranu

 Výber správneho svietidla má veľký vplyv na celkovú atmosféru v danej izbe, ale i na kvalitu činnosti, ktorú sa chystáte vykonávať. Iný druh svietidla sa vám hodí na čítanie, pozeranie televízie, varenie, či povaľovanie v posteli.

  1. Centrálne svietidlá – 1. vrstva

Centrálne svietidlo je hlavný svetelný zdroj – väčšinou stropné svietidlo, ktoré osvetľuje celý priestor. Takýmto svietidlom sú často zapustené stropné svietidlá, LED panely, závesné svietidlá či lustre. Aj keď niekedy sa nám zdá, že v malej miestnosti je jedno takéto „hlavné svietidlo“ postačujúce, nie je to tak. Centrálne svietidlo je hlavným svetelným zdrojom, no je potrebné ho doplniť pracovným a doplnkovým osvetlením.

 

  1. Pracovné svietidlá – 2. vrstva

Takéto svietidlá sústreďujú svetlo na konkrétnu oblasť. Jedná sa o osvetlenie, ktoré smeruje svetlo na miesto, kde vykonávate osobitné úlohy (kútik na čítanie, kuchynská pracovná doska, stolík na make-up alebo stôl v pracovni). Využíva sa najmä na miestach kde stojíte chrbtom ku centrálnemu svietidlu. Túto vrstvu tvoria pracovné a stolové lampy, otočné a nastaviteľné stojanové a nástenné svietidlá alebo kúpeľňové svietidlá. Dobrým spôsobom ako si správne zvoliť pracovné svietidlá je urobiť si zoznam aktivít, na ktoré je daná izba určená.

pracovné svietidlá

Pri hľadaní vhodného osvetlenia pod kuchynskú linku si musíte uvedomiť, že aj pri občasnom varení treba osvetleniu venovať dostatočnú pozornosť, a to v záujme vašej bezpečnosti pri práci:

Pracovnú plochu osvetlite tak, aby ste dobre videli na všetko, čo máte po ruke. Svetlo by vás v žiadnom prípade nemalo osvetľovať.

Prax: Obľúbené sú povrchové bodové svietidlá, inštalované pod vrchnými skrinkami alebo žiarivky medzi hornou a dolnou časťou kuchynskej linky.

Atmosféra stolovania
Jedlo je uvarené, prestieranie pripravené, už sa čaká len na návštevu. Aby ste si tento večer poriadne užili, potrebujete správne osvetliť aj stôl. Nad stôl je ideálne umiestniť závesné svietidlo. Na dotvorenie atmosféry môžete okrem hlavného svetla využiť aj nástenné osvetlenie.

jedálenské osvetlenie

  1. Doplnkové osvetlenie – 3.vrstva

Doplnkové svietidlá vždy osvetľujú konkrétne miesto, na ktoré chcete upútať – chcete aby vyniklo a zaujalo. Je to dizajnové svietidlo, ktoré dodáva miestnosti iskru a evokuje pozitívne emócie. Okrem toho, že navodzujú atmosféru sa dizajnové svietidlá používajú na zvýraznenie architektonických prvkov a dôležitých objektov, a naopak odvádzajú pozornosť od menej esteticky príjemných maličkostí v miestnosti. Aj napriek tomu, že doplnkové svietidlá môžu zamaskovať chyby sa na ne najviac zabúda. Túto vrstvu tvoria svietidlá na osvetlenie obrazov, svietniky, LED pásy, stmievateľné lustre a svietidlá, špecializované osvetlenie, osvetlenie vo vnútri skríň a šatníkov, svetelné rampy na nábytku a podobne.

doplnkové svietidlá

Svietidlá do obývacej izby

Na celkové osvetlenie izby sa používa mäkké a dobre rozptýlené svetlo. Bežným zdrojom zmiešaného osvetlenia sú klasické a sviečkové žiarovky umiestnené v závesných, stropných alebo nástenných svietidlách s tienidlami zabezpečujúcimi dostatočný rozptyl svetla.

Na lokálne osvetlenie pracovných a iných kútov miestnosti – jedálenského či písacieho stola, klavíra, sedenia v oddychovom kresle a podobne sa používajú nástenné alebo stojanové svietidlá s usmerneným tokom osvetlenia. Umiestňujú sa tak, aby požadované miesto dostatočne osvetľovali a zároveň neoslňovali. Najlepšie svetelné podmienky zabezpečujú polohovateľné svietidlá s možnosťou nastavenia ramena a tienidla.

svietidlá do obývacej izby

Na dotváraní večernej a nočnej atmosféry sa podieľa dekoratívne osvetlenie vybraných nábytkových kusov, obrazov, sochárskych diel, izbových rastlín, ale aj zábradlí či iných častí interiéru. Na zvýraznenie zvolených objektov, vytváranie „tieňov“ za umeleckými dielami a realizáciu umeleckých scenérií sa používajú rozličné druhy svietidiel nad obrazy vytvárajúcich pôsobivé iluminácie, no nesmieme zabúdať na dnes tak vítané osvetlenie pomocou zápustných bodových svietidiel alebo LED pásov.

Spálňové svietidlá

Pri výbere osvetlenia spálne by sme mali brať do úvahy najmä jeho účelnosť, pretože práve táto izba je náročná na svetelné požiadavky. Správne zvolené svetlo dotvára celkovú atmosféru. Izba má byť osvetlená jasne a nepriamo, aby sa nám nekazili oči. Vhodné umelé centrálne osvetlenie by malo byť dostatočne intenzívne, ale nie príliš ostré. Jeho zdroj má byť tienený, aby sa dosiahlo dokonalé rozptýlenie v miestnosti. Lepšie je uprednostniť energeticky úspornú žiarivku, ktorej spotreba je o 80 % nižšia ako pri klasickej žiarovke. Kombináciou centrálneho stropného alebo závesného svetla s doplnkovým, napr. zapusteným bodovým či spotom, ktoré by malo smerovať na zaujímavý predmet (obraz či rastlinu), možno docieliť požadovanú harmóniu. Na nočnom stolíku by nemala chýbať lampička. Príjemne pôsobí aj stojanová lampa, ktorá vhodne vypĺňa prázdny priestor. Dôležité je správne osvetlenie toaletného stolíka a zrkadla z pravej i ľavej strany pomocou svietidiel vhodných k osvetleniu zrkadiel. Tak sa dosiahne efekt bez neprirodzených tieňov.

Nesmieme zabúdať ani na večerných čitateľov, preto je vhodné si za posteľ zvoliť nástenné svietidlo so smerovým ramenom, spot s tienidlom na 360° otočnom kĺbe alebo štipcovú lampičku, ktorú si jednoducho pripevníte o čelo postele.

spálňové svietidlá

V spálni dotvára atmosféru aj náladové osvetlenie, dekoratívne osvetlenie alebo lávové lampy. Využitím nepriameho osvetlenia zabudovaných LED pásov rovnako dosiahnete náladové osvetlenie.

Pre nerušený pohyb v noci po dome  nemali by ste zabúdať na orientačné osvetlenie, ktoré zabezpečí dosť svetla na prechod okolo nábytku.

Detské svietidlá

Detské svietidlá sú vytvorené dizajnovo pre deti, bez vekovej hranice. Hravosť farieb a motívov na detských svietidlách slúži na rozvíjanie detskej fantázie a zútulnenie miestností. Prevažuje drevený a plastový materiál v kombinácií s kovom.detské svietidlá Pre batoľatá sú vhodné detské lampy so zdrojom osvetlenia s nízkym výkonom, ktorých svit dieťa neruší pri odpočinku. Pre deti s problematickým spánkom si môžete vybrať z našej ponuky orientačného osvetlenia. Izby pre deti v školskom veku odporúčame osvetliť s jednou centrálnou stropnou lampou, taktiež nesmieme zabudnúť na osvetlenie písacieho stola stolovou lampou, v ktorej by sme mali použiť energeticky úspornú žiarovku alebo LED žiarovku. Doplnkové osvetlenie môžeme vytvoriť pomocou detských nástenných svietidiel.

Kúpelňové svietidlá

Svietivosť v kúpeľni by sa v závislosti od jej rozmerov mala pohybovať medzi 200 až 300 luxami. Základom príjemného pocitu je rovnomerný a prirodzený rozptyl svetla. Záleží tiež na tom, do akých obkladov ste svoju kúpeľňu obliekli.

kúpeľňové osvetlenia

Zabudnite na to, že v kúpeľni si vystačíte s jedným centrálnym svetlom. Nech bude akokoľvek výkonné, nedokáže naplno osvetliť priestor okolo zrkadla. Do hry tak budete musieť zapojiť ešte aj osvetlenie k zrkadlám. Po vzore stredovekých faklí môžete zrkadlo orámovať po oboch jeho stranách dvoma rovnakými nástennými svetlami alebo spotmi s nižším výkonom alebo využiť LED pás. Na trhu sa tiež objavujú zrkadlá so zabudovaným osvetlením. Vaše oči vám určite poďakujú a navyše dodáte kúpeľni až slávnostný nádych. V prípade malej kúpeľne sa môže stropné svetlo vynechať, ale zrkadlo musí ostať dobre osvetlené. Pre náročnejších zákazníkov je v ponuke aj zabudované bodové osvetlenie, vhodné nielen pre moderne zariadené kúpeľne.