Vyberte stranu

Starostlivosť o drez je veľmi dôležitá. Bežná a pravidelná údržba nezaberie veľa času a je lepšie čistiť váš drez častejšie, ako iba príležitostne vykonať jeho väčšiu údržbu. Životnosť svojho drezu predĺžite, keď budete pravidelne predchádzať tvorbe nečistôt a vodného kameňa. Väčšinou ho stačí utrieť vlhkou tkaninou a mydlovou vodou, a tak si udržíte jeho vzhľad dlho krásny.

Avšak niekedy ho treba vyčistiť hĺbkovo a my vám ukážeme pár typov:

Nerezové drezy

kuchyňa s nerezovým drezom

Dnešné nerezové drezy sa vyrábajú zo špičkových materiálov a tie zaručujú odolnosť voči škvrnám, hrdzi a korózii. Každý výrobca drezu vyrába aj svoj vlastný prípravok na bežnú údržbu, ktorý stačí hubkou naniesť na drez, opláchnuť vodou a vyleštiť suchou handričkou.

Hrdza, ktorá sa aj na nehrdzavejúcej oceli môže objaviť, je výsledkom pôsobenia železitých čiastočiek z vonkajšieho prostredia. Pri čistení nehrdzavejúcej ocele NIKDY NEPOUŽÍVAJTE DRÔTENKY. Ak chcete z výrobkov odstrániť škvrny po hrdzi, odporúčame použiť čistiaci prostriedok s obsahom kyseliny šťaveľovej.

Čomu sa vyhnúť

  • Bielidlám, ktoré obsahujú chlórnany
  • Čistiacim prostriedkom na strieborné povrchy
  • Dlhšiemu pôsobeniu potravín na povrchu, ako napríklad džúsom z citrusového ovocia, soli, octu, horčice, nakladanej zeleniny a majonézy… To môže spôsobiť oxidáciu a koróziu
  • Silným kyselinám alebo čistiacim prostriedkom na zubné protézy. Ak sa takéto látky dostanú do kontaktu s drezom, treba ich ihneď zmyť čistou vodou.
  • Používaniu drôteniek!

https://www.youtube.com/watch?v=j9WXt9eUK0g&spfreload=10

Fragranitové a tectonitové drezy

fragranitový drez

Fragranitové drezy sú výnimočne odolné. Ich povrch je bez pórov, čo zabezpečuje trvácnosť a vynikajúce hygienické vlastnosti. Čistenie je takisto hračka. Stačí použiť namydlenú nylonovú kefku a krúživými pohybmi dosiahnete požadovaný efekt. Po čistení nezabudnite dôkladne umyť zvyšky mydla.

Pre čistenie odolných škvŕn na fragranite a tectonite odporúčame používať nasledujúce produkty: saponát na riad, biely ocot (najlepšie na vápenaté usadeniny), jemný roztok bielidla alebo aktívny čistič. Pre hrdzavé škvrny odporúčame používať čistiace prípravky s obsahom kyseliny šťaveľovej. Po dokončení čistenia nikdy nezabudnite opláchnuť zvyšky saponátu.

Čomu sa vyhnúť

  • Silným alkalickým látkam
  • Používaniu chemických látok na čistenie odpadov, pri ktorých treba drez naplniť vodou, sa neodporúča.
  • Nezanechávajte v dreze cez noc plastové podložky do drezu, vlhkej čistiace hubky a handričky, pretože pod sebou a v sebe zadržujú vodu, a tak môže dôjsť k vzniku vrstvy vodného kameňa na povrchu drezu
  • Nepoužívajte drez na krájanie potravín!

https://www.youtube.com/watch?v=LaXjdHziUiU