Vyberte stranu

Kúpili ste si novú laminátovú podlahu a chcete aby vám vydržala čo najdlhšie? Poradíme vám, ako ju správne čistiť  a starať sa o ňu tak, aby bola stále ako nová. 

Čistenie laminátu je veľmi dôležité, napriek tomu, že nie je náročný na údržbu. Maximálnu životnosť  zabezpečíte iba pravidelnou údržbou a výberom správnych čistiacich prostriedkov.

laminatova-podlaha

Povrch kvalitného laminátu bráni prenikaniu prachu a nečistôt do hmoty materiálu.

Na bežné upratovanie postačí aj mop a vysávač s nadstavcom na hladké plochy. Mop pred použitím je potrebné dobre vyžmýkať, hlavne ak máte podlahu s lamelami so skosenými hranami, keďže v nich sa môže hromadiť voda a v tom prípade sa podlaha poškodzuje. Najlepšie je hneď po umytí vodou pretrieť podlahu aj suchou handrou.

Pravidelné používanie vysávaču je pre dlhodobejší efekt najideálnejšie, pretože odstraňuje drobné nečistoty a prach.

Ak máte doma alergika, pravidelné odstraňovanie prachu je o to dôležitejšie. Trendom sú parné čističe, výrobcovia odporúčajú použiť na podlahovú hubicu mikrovlákno. Mikrovláknový návlek pri parných čističoch má výhodu v tom, že textília je roztrieštená na mikro vlákienka, na ktoré sa zachytáva špina, prach a iné nečistoty a tým sa dosahuje kvalitný účinok. V tomto prípade nemusíte používať žiadnu chémiu a sú vhodné aj pre alergikov.

laminatova-podlaha

Vosky a lesky vám neodporúčame používať, pretože na podlahe vytvárajú tenký film, ktorý zabraňuje odstraňovaniu fľakov.  Okrem toho je po nich podlaha klzká a to nie je nič bezpečné.

V dnešnej dobe je na trhu množstvo rôznych prostriedkov, avšak nie všetky sú vhodné a plnia svoj účel 100%-ne ako by mali. Silné rozpúšťadlá, leštiace prostriedky a bielidlá taktiež poškodzujú povrch podlahy. Najlepším riešením je zaobstarať si špeciálny prípravok určený priamo na laminátovú podlahu, ktoré sú dostupné v rôznych špecializovaných predajniach na laminátové krytiny.